KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Idea zero waste - czyli świat (dom) bez śmieci

Opublikowano 25.02.2018 r.
W większych miastach coraz bardziej widoczna staje się moda na zero waste. Osoby zainteresowane tym tematem, tworzą zorganizowane grupy, które starają się generować jak najmniej śmieci. To ważny temat dla ekologii, ale i dla naszego społeczeństwa. Tak naprawdę każdy z nas może zrobić mały krok, zmienić kilka codziennych nawyków i dołożyć swoją cegiełkę do bezodpadowego życia. 

Jak rozpocząć życie zero waste?

Ograniczanie śmieci można rozpocząć na wiele różnych sposobów. Niektóre zależą jedynie od zmiany nawyków, przyzwyczajeń, a inne wymagają już większych wyrzeczeń i nakładów, nie tylko finansowych. 

Jak ze wszystkim, warto zacząć od najprostszych elementów.

Noś ze sobą torbę na zakupy

Najgorszą zmorą dla naszego Państwa cały czas pozostają foliowe torebki. Generujemy ich niezliczone ilości, a wystarczyłoby zawsze mieć ze sobą wielorazową torbę na zakupy. 

Na pewno każdy w domu ma kilka toreb szmacianych, które świetnie sprawdzą się podczas zakupów. 

Aby wyrobić w sobie nawyk noszenia takiej torby, warto mieć ich kilka. Jedną wrzucić do torebki, inną do samochodu, a jeszcze inną zostawić w domu. Tak, aby nawet podczas niezaplanowanych zakupów, mieć chociaż jedną własną torebkę. 

Pij wodę z kranu

Sprawdź, czy w Twoim województwie woda z kranu jest zdatna do picia. Bez problemu znajdziesz taką informację w Internecie. Jeżeli tak, zrezygnuj z wody butelkowej i nie generuj więcej niepotrzebnego plastiku. Pij wodę z kranu.

Jeżeli nie możesz przekonać się do jakości tej wody, zainwestuj w filtr, który będzie oczyszczał Twoją wodę do picia.

Unikaj plastikowych opakowań

Nie tylko woda sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach. Staraj się ich unikać, bo to one najdłużej rozkładają się w środowisku. Najlepszym wyborem będą opakowania szklane, ponieważ można je ponownie wykorzystać, dlatego w wielu domach stają się one wielorazowe. 

Można przechowywać w nich suche produkty, czy używać jako dekoracji do domu: pięknie ozdobione świetnie sprawdzą się jako wazon czy świecznik. 

Wykorzystuj resztki jedzenia

Kolejnymi z odpadów, które często generujemy, są resztki jedzenia. Cały czas większość z nas wyrzuca jedzenie. 

Resztki, które zostaną po obiedzie, spokojnie mogą być wykorzystane do zapiekanki, placków, czy na obiad kolejnego dnia. Z obierek na przykład od marchewki, gospodynie domowe mogą zrobić ciasto. 

Takich przepisów w sieci pojawia się coraz więcej, jeżeli więc nie masz pomysłu co zrobić z resztkami jedzenia, sięgnij do Internetu. 

Dawaj drugie życie

Życie w zgodzie z zasadą zero waste to nie tylko ograniczanie odpadów, ale to także dawanie drugiego życia. Szklane opakowania na przykład po sosie, wykorzystywane są jako pojemniki do przechowywania. Ubrania, które nie nadają się do chodzenia, przeszywane są na woreczki dla sypkich produktów. 

W ogóle zwolennicy idei zero waste zachęcają do ubierania się w secondhandach, do ograniczania konsumpcji odzieży, albo przynajmniej do zwracania uwagi na jakość ubrań. Lepiej kupić bluzkę droższą, ale wykonaną z lepszego jakościowo materiału, a zarazem polskiej marki, niż zakupić chiński produkt na przecenie, który posłuży nam maksymalnie kilka miesięcy. 

Zapisz się do kooperatywy spożywczej lub stwórz własną

W Polsce istnieje kilka/kilkanaście większych kooperatyw spożywczych, zazwyczaj w większych miastach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samu założyć własną. Kooperatywy stworzone są przez proekologiczne jednostki, które chcą kupować sprawdzone, dobrej jakości produkty od zaufanych dostawców. 

Należąc do takiej kooperatywy, masz pewność, że kupujesz sprawdzony, dobry jakościowo towar. Do kooperatywy możesz dołączyć jako klient, ale także jako dostawca, jeżeli masz produkt, który mógłby zainteresować innych taki jak np. miód, przetwory, owoce, warzywa, mięso, suche produkty. 

To tylko 6 pomysłów na to, jak rozpocząć życie według idei zero waste, ale jest tego więcej. To od Ciebie zależy, którą drogę wybierzesz – mniej czy bardziej świadomego życia bez odpadów. 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO