KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Jak uchronić się przed czerniakiem?

Opublikowano 17.05.2018 r.
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry lub błon śluzowych, powstający z tzw. melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to najbardziej niebezpieczny i agresywny nowotwór skóry, zwykle rozpoznawany w stadium zaawansowanym. W Polsce zachorowalność na ten typ nowotworu wzrosła w ostatnich dwudziestu latach o ponad 60%. Sprawdź zatem jak uchronić się przed tą niebezpieczną chorobą oraz, jakie symptomy mogą świadczyć o jej rozwoju. 

Czerniak powstaje z komórek zawierających melaninę – ciemny barwnik produkowany w reakcji na oddziaływanie promieni słonecznych na skórę. Pod wpływem zbyt częstej i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe może dojść do uszkodzeń ich DNA  i zaburzeń  funkcjonowania tych komórek, co z kolei może skutkować ich niekontrolowanym dzieleniem się, a w następstwie rozwojem nowotworu. Czy zatem rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych, w 100% uchroni nas przed czerniakiem? Niestety nie. Sprawdź, jak uchronić się przed tym groźnym nowotworem.

Jak rozpoznać czerniaka?

Ze względu na swoje umiejscowienie – na skórze, czerniak jest nowotworem dość łatwym w zdiagnozowaniu. Jednak, paradoksalnie, jest to choroba często zbyt późno rozpoznawana. Wynika to z faktu, że zwykle pacjenci nie zwracają uwagi na zmiany barwnikowe pojawiające się na skórze, do lekarza zaś udają się dopiero wtedy, gdy wystąpią inne objawy choroby.

Oto kilka objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę:
    • nagłe pojawienie się nowej zmiany barwnikowej,
    • niepokojący wygląd istniejących wcześniej zmian barwnikowych,
    • wypukła powierzchnia zmiany,
    • asymetryczne lub niejednorodne zabarwienie, 
    • nieregularny kształt,
    • zaczerwienienie wokół zmiany,
    • Swędzenie, krwawienie lub ból wokół zmiany,
    • duża wielkość 

Jak uchronić się przed czerniakiem?

    • Rezygnacja z solarium

Regularne korzystanie z solarium zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka lub innych złośliwych nowotworów skóry o ponad 50%. Ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej u osób młodych. Z solarium więc w ogóle nie powinny korzystać dzieci oraz młodzież. Opalanie w solarium to przyjęcie większej dawki promieniowania ultrafioletowego w krótszym czasie, co jest bardziej szkodliwe dla skóry niż oddziaływanie promieni słonecznych. Ponadto, ze względu na to, że do solarium udają się osoby, które chcą się szybko opalić, nie korzystają więc z kremów z filtrem.

    • Rezygnacja z opalania się między godziną 11 a 15

W tych godzinach należy unikać słońca ze względu na największą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, szczególnie jeśli niebo jest bezchmurne. Opalanie się w tych godzinach może skutkować bolesnymi poparzeniami słonecznymi, które zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów skóry. 

    • Stosowanie kremów z filtrem UV

Stosowanie kremów z filtrami nie daje 100% ochrony przed nowotworami, jednak zmniejsza ryzyko ich rozwoju. Trzeba pamiętać, aby korzystać z preparatów zawierających zarówno filtry UVA jak i UVB, stosować kremy z ochroną odpowiednią do karnacji skóry, a także stosować filtry każdorazowo po kontakcie skóry z wodą. 

    • Noszenie okularów przeciwsłonecznych

Noszenie okularów przeciwsłonecznych przy dużym nasłonecznieniu jest ważne nie tylko ze względu na ochronę wzroku, ale także ze względu na ochronę skóry wokół oczu, która w tych okolicach jest trzy razy cieńsza niż w innych miejscach ciała. Z tego względu staje się bardziej narażona na szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV. Ponad 20% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów skóry umiejscowionych jest w obrębie powiek. Z tego względu warto używać okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami, który określa wskaźnik E-SPF.

    • Wizyty u dermatologa

Ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych skóry są również kontrolne wizyty u dermatologa lub onkologa. Na wizytę powinniśmy umówić się za każdym razem, kiedy na skórze pojawi się nowa zmiana, spełniająca kryteria podejrzanej lub zauważymy zmiany w wyglądzie istniejących już zmian barwnikowych. Co ważne, istniejące znamiona powinno się kontrolować minimum raz w roku, najlepiej kilka tygodni po zakończeniu okresu wakacyjnego. 

 

Czerniak to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów, którego leczenie stwarza wiele trudności, zwłaszcza w przypadku późnej diagnozy. Warto zatem wiedzieć, co powinno zwrócić naszą uwagę, oraz jak się przed nim skutecznie uchronić. Wiedza na temat profilaktyki może okazać się najbardziej skuteczną bronią w walce z tym nowotworem.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO