KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Wierzba energetyczna urośnie nawet na nieużytkach

Opublikowano 18.10.2017 r.
Jeśli mamy niezagospodarowane nieużytki i nie nastawiamy się na natychmiastowy zysk warto pomyśleć o uprawie wierzby energetycznej. 

Wierzba energetyczna nie wymaga dużych nakładów pracy, a założenie uprawy nie jest drogie – mówi Jan Witkowski, rolnik z północnej Wielkopolski uprawiający wierzbę energetyczną. – Realny koszt założenia plantacji to jedynie kupno sadzonek i oprysk na trawę oraz uprawa pola.

Jednak, jeśli oczekujemy, że zainwestowane w sadzonki pieniądze szybko się nam zwrócą, to tak nie będzie. Wierzbie trzeba pozwolić rosnąć, a większe plony będzie dawać ścinana co 3 lata niż każdego roku. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. 

Czasem też zdarza się, że nie ma kupców na wierzbę energetyczną, ale najczęściej takich problemów nie ma – dodaje rolnik. – Oczywiście trzeba się zastanowić, czy nam się to opłaci, ale to zależy już od każdego z nas. Dla jednych zarobek w wysokości 400 zł za tonę to mało, dla innych jest to rzecz warta zachodu. Warto też pomyśleć o obniżeniu własnych wydatków na obniżenie kosztów dogrzewania domu i budynków gospodarskich. 

Jak mówi pan Józef, wierzba energetyczna daje zdecydowanie więcej ciepła niż zrębki drzew liściastych, z których korzysta wielu rolników. Warto tak założyć plantację, aby każdego roku można było zebrać trochę opału. 

Jeśli mamy kawałek pola do zasadzenia wierzbą to podzielmy to pole na trzy części, by zasadzić roślinę rok po roku – radzi pan Józef. – W ten sposób każdego roku będziemy mieli zbiór, a wierzba będzie miała dość czasu, by dać więcej biomasy. 

Wierzba energetyczna nie ma dużych wymagań glebowych. Radzi sobie świetnie nawet na gorszych terenach, które nie nadają się pod inne uprawy. Roczny przyrost biomasy to nawet do 15 t suchej masy drewna z hektara. Plantację można użytkować przez 15–20 lat i, co bardzo ważne, założenie plantacji jest tanie. Poza tym właśnie biomasa roślin drzewiastych najlepiej nadaje się do spalania i współspalania z węglem. 

Wierzba energetyczna ma także i wady: nie wolno jej sadzić tam, gdzie są dreny i tam, gdzie jest niewielka suma rocznych opadów, bo jej korzenie podbiorą wodę innym roślinom.

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO