KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Jod - dlaczego jest cenny dla naszego organizmu?

Opublikowano 25.02.2020 r.
Nasz organizm potrzebuje jedynie 200 mikrogramów jodu na dobę, ale jeżeli nie będziemy mu ich dostarczać możemy popaść w zdrowotne tarapaty. Warto wiedzieć, dlaczego jod jest tak ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Konsekwencją niedoboru tego składnika w organizmie mogą być problemy z tarczycą. Gdy nie otrzymuje ona niezbędnej porcji jodu rozrasta się, co może skończyć się powstaniem tzw. wola. To jednak nie jedyna konsekwencja. Problemy z tarczycą odbijają się na efektywności trawienia, co skutkuje tyciem. Inne dolegliwości to bóle stawów, osłabienie włosów, spadek koncentracji i odporności oraz gorszy nastrój a nawet depresja. Niedobory jodu powodują również przyspieszenie procesów starzenia się. Odpowiednia porcja jodu powinna być zapewniana zarówno młodym jak i starszym organizmom. Wcale nie jest to trudne.

Jak dostarczać jod naszemu organizmowi? Są na to 3 sposoby. 

Pierwszy sposób to odpowiednie codzienne menu, w którym znaleźć powinny się takie potrawy jak m.in.: ryby, owoce morza, wołowina, wieprzowina, nabiał, ryż brązowy, szpinak, ziemniaki. Warto by każdego dnia wymienione produkty gościły w naszym menu.

Druga możliwość to częste wizyty nad morzem i spacery po plaży, które pozwolą nam wdychać obfitujące w jod powietrze. Według specjalistów najlepsza pora na tego typu przechadzki to letni poranek. 

Jest jeszcze trzecia możliwość: dodanie do wieczornej kąpieli szklanki solanki. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie chwilę odprężenia i relaksu, ale także niezbędną dawkę zdrowych, odprężających składników. Nasz organizm wchłonie je przez skórę. Można również zrobić inhalację solanką. 

Co ważne, nie trzeba obawiać się, że dostarczymy za dużo jodu do naszego organizmu. Nie ma takiej możliwości, gdyż nasz organizm (pod warunkiem, że jesteśmy zdrowi) wydala nadmiar tego składnika wraz z moczem. Dlatego nie warto koncentrować się tylko na jednej z wyżej podanych opcji. Najlepiej, w miarę możliwości, korzystać z dobrodziejstw wszystkich trzech możliwości.

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:jod
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO